מהי היפומאניה? ואיך מתמודדים איתה?

היפומאניה היא תופעה שקורית בהפרעה דו קוטבית. המאפיינים של תופעה זאת הם עוררות יתר, עודף אנרגיה, תחושה של היי, חוסר אחריות, התנהגות מינית מתירנית, מחשבות גרנדיוזיות ועוד… .  אחת הבעיות הכי גדולות של היפומאניה היא שכאשר היא חולפת האדם חש ירידה משמעותית במצב הרוח ובאנרגיה והוא חש דיכאון עמוק עד כדי תחושות אובדניות. ההתמודדות עם היפומאניה היא על ידי תרופות פסיכיאטריות וטיפול של שיחות.

ההתמודדות עם היפומאניה היא לא זבנג וגמרנו אלא התמודדות לטווח הארוך. מי שסובל מהפרעה דו קוטבית צריך להכיר את הסמינים המקדימים להופעה של ההיפומאניה ולבקש סיוע בשביל למנוע ממנה ומהדיכאון שבאה אחריה להופיע. להיפומאניה יש תסמינים מקדימים כמו למשל ערות במשך שעות רבות או חוסר עייפות באופן קיצוני כך שהאדם יכול להישאר ער ימים רבים בלי לישון. חשוב שגם בני המשפחה של החולים יכירו את הסמינים המוקדמים וידעו לטפל בהם בהתאם לכך.

מהם התסמינים של מאניה דיפרסיה?

התסמינים של מאניה דיפרסיה או הפרעה דו קוטבית בשמה האחר הם קשים. הם בדרך כלל נעים בין תחושה של אושר עילאי שמתחלף בסופו של דבר בתחושה של דיכאון עמוק ותחושות קשות. התסמינים של המחלה מפריעים לניהול חיים רגילים והם יכולים לשבש את איכות החיים של הפרט הסובל מהם. ההתמודדות עם המחלה והגלים שלה פעם למעלה ופעם למטה היא קשה מאוד. פעמים רבות מי שסובל מהפרעה דו קוטבית מדווח על געגוע לתחושה של האושר העילאי וההיי שיכולים להיות ממכרים ממש.

התסמינים של מאניה דיפרסיה יכולים להיות משמעותיים מאוד ולהתפתח בהדרגה. בהתחלת התקף היפומאני למשל יכול להיות קשה לשים לב שהאדם נמצא בהתקף אם לא יודעים שיש לו הפרעה דו קוטבית. בהתחלת ההתקף הוא יכול להיראות מלא חיות ומרץ ולעשות הרבה מאוד דברים חיובים עד שזה יוצא מהשליטה שלו והוא בסופו של דבר מתמוטט וחווה ירידה חדה במצב הרוח.

ערן דוד רענן
ערן דוד רענן

מאמן אישי, פסיכותרפיסט ומאבחן היפומאניה.

באיזה גיל מאניה דיפרסיה מתפרצת בדרך כלל?

מאניה דיפרסיה מתפרצת לרוב בגיל הנעורים. סביב הדרמה של גיל ההתבגרות המחלה מתפרצת ואז מאבחנים אותה. ההתפרצות של המחלה יכולה להיות גם מאוחרת יותר בגילאי העשרים או השלושים אולם זה נדיר יותר. כאשר המחלה מתפרצת יש ללכת לפסיכיאטר מומחה שיאבחן את החולה ויאבחן ממה בדיוק הוא סובל. יש עוד מחלות נפש שיש להם מאפיינים דומים למאניה דיפרסיה ולכן האבחנה המבדלת של הרופא המומחה חשובה מאוד.

כל בני נוער יכולים לדעת עליות ומורדות במצב הרוח. כאשר מדברים על הפרעה דו קוטבית לא מדברים על מצבי רוח רגילים אלא על תנודות חדות במצב הרוח שקשה לפספס. כך למשל כאשר מצב הרוח של החולה בהפרעה דו קוטבית הוא ירוד ונמצא בדיכאון הוא יסרב לאכול ולא יצא מהמיטה אפילו בשביל ללכת לשירותים.

טיפים להתמודדות המשפחה עם בן משפחה שיש לו מחלת נפש

כאשר לבן משפחה שלנו יש מחלת נפש ההתמודדות שלנו לא פשוטה. בשביל שיהיה קל יותר לבני משפחה של חולי נפש להתמודד עם המחלה שלהם כדאי:

  • להתייעץ עם רופא מומחה
  • לקבל ליווי של פסיכולוג או עובד סוציאלי
  • לדבר בגלוי על המחלה עם בן המשפחה החולה ולא להכחיש או להסתיר אותה
  • לנסות למצוא פתרונות לחיים עצמאיים לבן המשפחה שלנו

כאשר אנחנו שמים לב למחלה של בן המשפחה שלנו אנחנו יכולים לסייע לו להרגיש טוב יותר. הדבר האחרון שאנחנו צריכים לעשות זה להסתיר את המחלה או להתבייש בה.

ההתמודדות של בני משפחה עם מחלה דו קוטבית של קורב משפחה שלהם יכולה להיות קשה. אם אנחנו רוצים שהתמודדות שלנו תהיה טובה יותר אנחנו חייבים לקבל תמיכה חיצונית חוץ מהמשפחה וללכת בעצמנו לטיפול פסיכולוגי או לקבוצת תמיכה של משפחות עם מתמודדים עם מחלת נפש.

איך ספורט ופעילות גופנית עוזרים למחלות נפש?

חלק חשוב מהתמודדות של מתמודדי נפש עם המחלה שלהם הוא עשיית פעילות גופנית. כאשר מתמודדים עם מחלת נפש עושים ספורט הם משפרים את המצב הנפשי ואת המצב הפיזי שלהם. חשוב מאוד לבחור לעשות ספורט שהאדם מתחבר אליו. הספורט הכי מומלץ הוא הליכה ספורטיבית אבל גם סוגי ספורט אחרים כמו שחייה, ריצה, נסיעה באופניים או אומניות לחימה יכולים לסייע בשיפור מצב המחלה ובשליטה עליה.

ספורט ידוע כדבר שמסייע לשמור על חיי שגרה ועל בריאות פיזית ונפשית. כאשר אנחנו רוצים לעודד אנשים עם מחלות נפש להתמודד עם המחלה שלהם אנחנו יכולים לעודד אותם לעשות ספורט. הספורט יכול להיות עוד נקודת אחיזה של המתמודדים עם המחלה במציאות ובחיי השגרה שלהם.

האם טיפולים טבעיים יעילים בטיפול במחלות נפש?

טיפולים טבעיים כמו למשל דיקור סיני יכולים לסייע בשיפור איכות החיים של מתמודדים עם מחלות נפש אבל הם לא יכולים להחליף את התרופות של הרפואה המסורתית. התמודדת עם מחלת נפש היא דבר קשה מאוד ומאתגר. כאשר אנחנו רוצים לסייע למתמודד נפש לשפר את איכות החיים שלו ואת המצב הבריאותי שלו אנחנו יכולים בהחלט להמליץ לו ללכת לטיפולי דיקור סיניים. בסופו של דבר התמודדות עם מחלת נפש בכלל ובפרט עם הפרעה דו קוטבית מצריכה הרבה מאוד כוחות מנטליים ורגשיים. ההתמודדות יכולה להיות קלה יותר כאשר יש תמיכה של המשפחה ושל הקהילה שמסייעים למתמודד עם המחלה להתגבר עליה ולנהל אורח חיים בריא. חשוב מאוד לגרום לחולי נפש לא להרגיש בושה במחלה שלהם אלא לקבל אותם כמו שהם ולתמוך בהם בזמנים הקשים כאשר יש להם התקף והם רק רוצים לשרוד אותו.

Home Therapy
Home Therapy